Neviditeľná Štiavnica / light design & newest media workshop_03
2.8. — 9.8.2015

Termín workshopu: 2. - 9. 8. 2015 

Verejné performance v meste: 5. - 9. 8. 2015 

(4 ŽIVLY, timing: podľa programu festivalu)

Téma workshopu: svetlo, zmysly, technológie 

Miesto workshopu a výstavy: “K-centrum”, Kammerhofská č.6, Banská Štiavnica (bývalý obchodný priestor oproti hotelu Grand Matej) 

Streda 5. 8. 

19.30 Synesthesia - vernisáž výstavy* 

K-centrum 

Štvrtok 6.8.  

19.00 Sense of light - masterclass 

K-centrum, Kammerhofská 6 (oproti Hotelu Grand Matej) 

23.00 Live performance 

Amfiteáter 

Piatok 7.8. 

23.00 Live performance

Starý zámok 

Sobota 8.8. 

24.00 Live performance 

Klopačka 

Vedenie workshopu (light design): Laura Murguía Sánchez (MEX) 

Účastníci/čky workshopu: Lenka Balážová (SK), Barbora Berezňáková (SK), Andrej Boleslavský (SK/CZ), Andrea Ďurianová (SK), Tibor Nagy Grosso (SK), Klára Jakubová (SK/CZ), Katarína Jančovičová (SK), Katarína Máliková (SK), Barbora Nácarová (CZ/SK/ES), Arthur Nácar (CZ), Jan Nálepa (CZ), Paťo Safko (SK), Henrich Žucha (SK/CZ) 

Neviditeľná Štiavnica - newest media workshop - je projekt zameraný na zapojenie najnovších technológií do oblasti umenia vo verejnom priestore. 

Vychádza z platformy / hry Neviditeľná Štiavnica, ktorá umožňuje inštalácie a realizácie umenia v uliciach a na verejných priestranstvách historického mesta. Otázka, kam až sa dá vo verejnom priestore zájsť, viedla ku vzniku špecializovaného workshopu venovanému technologickým experimentom, oblastiam virtuálnej a rozšírenej reality

a interaktívnym vizuálnym performanciám. 

Súčasťou worskshopu budú verejné prednášky (masterclass), prezentácie a výstava “Synesthesia” v priestoroch K-centra. 

Workshop 

Interaktívne vizuálne performance
a inštalácie pre verejnosť sú realizované počas celého trvania fimového seminára.
Do projektu pozývame vizuálnych umelcov, programátorov a performerov (ideálne
v jednej osobe), ktorí sa stretnú na niekoľkodňovom sústredenom pobyte. Účastníci workshopu diela vytvárajú pre konkrétny priestor, no ich povaha je virtuálna. Existujú mimo fyzickej reality, alebo na jej  hraniciach. Cieľom je využitie čo najširšieho spektra možností nových technológií a ich interaktivity so širokým publikom.

2015 / Rok svetla 

Rok 2015 vyhlásilo UNESCO za Medzinárodný rok svetla. Pripomína tým jeho dôležitosť
a význam s ním súvisiacich technológií
v sociálnom, kultúrnom a ekonomickom vývoji ľudstva. Navyše, témou tohtoročných 4 ŽIVLOV sú zmysly.

Workshop nových médií Neviditeľná Štiavnica 2015 pracuje s tým najdôležitejším z nich - zrakom. Zameriavať sa bude na svetelný dizajn, interaktívne inštalácie a projekcie vo verejnom priestore. Pre verejný priestor Banskej Štiavnice budú realizované výrazné vizuálne / svetelné diela na exponovaných miestach (Amfiteáter, Nový zámok, Starý zámok…) počas vrcholiaceho programu filmového festivalu.

Vedenie workshopu (light design)

Hlavnou lektorkou workshopu je svetelná dizajnérka Laura Murguía Sánchez, architektka pochádzajúca z Mexika. Titul PhD získala na Universitat Politècnica de Catalunya v odbore Energia a environment v architektúre. V roku 2011 spolu s manželom založila prvé nezávislé štúdio svetelného dizajnu na Slovensku, Haz Lighting. V súčasnosti je externou lektorkou predmetu Svetelný dizajn na Technickej Univerzite v Košiciach. Od roku 2012 spolupracuje so svetelným štúdiom Lightroom so sídlom v Prešove. Je členkou Professional Lighting Design Association /Združenia profesionánych svetelných dizajnérov PLDA http://www.pld-a.org/, a IESNA /Illuminating Engineering Society of North America, http://www.iesna.org/

Výstava / Synesthesia 

5. - 9. 8. priestory “K-centra” 

Výstava diel účastníkov workshopu venovaná téme vzájomného zamieňania, kombinovania a prepájania zmyslov (nielen) v oblasti nových médií a  technológií.  

Zmysel pre svetlo / Masterclass  

Termín: 6.8. o 18.00 “K-centrum”

Práca svetelného dizajnéra je zameraná predovšetkým na ľudský zrak. Pre vytvorenie komplexného zážitku je však nevyhnutné brať ohľad aj na iné zmysly (sluch, chuť, čuch, hmat - a niekedy synestéziu). 

Štúdio Haz Lighting, ktoré vedie Laura Murguía, je tímom veľmi aktívnych ľudí. Svoj prístup nazývajú “kooperatívny aktivizmom”. Vo svojich projektoch využívajú rôzne spôsoby umeleckého vyjadrenia: architektúru, inštalácie vo verejnom priestore, výstavy, performance a pod. Ich kombinovanie a prepájanie bude aj témou Laurinej prezentácie v rámci workshopu Neviditeľná Štiavnica (newest media workshop_03) počas 4 živlov. 

Jeden z projektov Haz Lighting: 

https://www.youtube.com/watch?v=ClV1qDItPqc

+4 ŽIVLY 

Načasovanie workshopu je prispôsobené filmovému semináru 4 ŽIVLY, ktorý do Banskej Štiavnice každoročne priláka široké
publikum profesionálov z rôznych oblastí audiovizuálnej tvorby a kultúrnych nadšencov. Zároveň je pre mnohých ľudí vrcholom kultúrneho leta v Banskej Štiavnici. Po dvoch ročníkoch úspešnej spolupráce sa 4 ŽIVLY stali programovým partnerom workshopu. 

Partneri projektu 

Podpora / partneri projektu: 

Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky 

4 Živly (filmový seminár) 

Hotel Grand Matej ****

LEDeco, s.r.o 

ShowMedia s.r.o.

Záhrada - Centrum nezávislej kultúry (Banská Bystrica) 

International Year of Light 2015